Vďaka jedinečnej rastúcej forme himalájskeho cédru je okamžite rozpoznateľná aj pre laikov, pretože ihličnatý vyháňa svoje hlavné konáre pomocou z kmeňa horizontálne, a tým rastie takmer viac na šírku ako na výšku. Ich modrozelené až sivomodré mäkké ihličky sú v zhlukoch krátke a skôr izolované na dlhých výhonkoch. Sú dlhé štyri až päť centimetrov a patria medzi najdlhšie zo všetkých cédrových druhov. Po jesennom kvete sa objavujú osem centimetrov dlhé šišky.
Pestovanie: Výsev je možný počas celého roka. Ak chcete zvýšiť klíčivosť, mali by ste semená asi na týždeň uložiť do chladničky. Následne semená sadíme asi 1 cm hlboko do vlhkého substrátu (najlepšie bez živín ako napr. kokosového vlákna) a zakryte priehľadnou fóliou, aby ste zabránili vysychaniu zeminy. Nezabudnite vo fólii urobiť nejaké diery a každá 2-3 dni ju úplne odokryte asi na dve hodiny. Takto sa vyvarujete vzniku plesní vo vašom substráte. Nádobu so substrátom umiestnite na teplé svetlé miesto s teplotou cca 20 ° C a udržiavajte substrát vlhký, ale nie mokrý. Prvé semenáčiky sa objavia asi po štyroch až desiatich týždňoch.
Stanovisko: preferuje slnečné stanovisko. Vzhľadom na neobvyklú formu rastu odporúčame miest kde vynikne ako solitér.
Starostlivosť: ideálna je dobre priepustná a vždy vlhká pôda - strom však neznáša zamokrenie.
V zime: Himalájsky céder je podostatočnom zdrevnatení kmeňa mrazuvzdorný do -10 ° C. Pokiaľ ho pestujete v kvetináči, mal by zimovať pri teplotei 10 ° až 15 °. Vysadeným jedincom do voľnej pôdy by sa mala prinajmenšom poskytnúť ochrana koreňov prostredníctvom slamy, ihličia alebo listov. Céder má však úžasnú schopnosť regenerácie v prípade symptómov omrzliny v tvrdších zimách.